Boże Ciało
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wypada w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W 2025 roku przypada 19 czerwca. To ruchome święto liturgiczne poświęcone obecności Chrystusa w Eucharystii.
Historia
Boże Ciało wprowadził papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1264 roku. Inspiracją była wizja św. Julianny z Cornillon z XIII wieku. W 1311 roku sobór w Bazylei rozszerzył obchodzenie święta na cały Kościół. W Polsce konstrukcja ołtarzy i procesje eucharystyczne utrwaliły się w XV–XVI wieku.
Tradycje
- Procesje eucharystyczne – przejście z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi.
- Ołtarze polowe – cztery przystrojone ołtarze przy głównych skrzyżowaniach.
- Dywany z kwiatów – barwne kompozycje układane przed procesją.
- Msza święta – uroczysta liturgia z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
- Śpiew pieśni eucharystycznych oraz odmawianie różańca.
Obchody dzisiaj
Współcześnie Boże Ciało pozostaje dniem wolnym od pracy. W miastach do procesji włączają się orkiestry dęte i poczty sztandarowe. W niektórych regionach organizuje się konkursy na najpiękniejszy dywan kwiatowy. W parafiach dzieci najczęściej niosą w procesji baldachim oraz dekorują trasę płatkami kwiatów.
Znaczenie i symbolika
Boże Ciało ukazuje centralną rolę Eucharystii w Kościele katolickim. Procesje podkreślają publiczne wyznanie wiary. Ołtarze i barwne dekoracje symbolizują radość z realnej obecności Chrystusa. Święto wzmacnia wspólnotę parafialną i tradycję sakralną.