Dzień Bandurka

Dzień Bandurka

Dzień Bandurka obchodzony jest 4 października. Święto promuje bogactwo tradycyjnej muzyki i kulturę ukraińską. To okazja do poznania bandury – charakterystycznego instrumentu strunowego.

Historia

Bandura wywodzi się z tradycji kozackich z XVIII wieku. Początkowo towarzyszyła pieśniarzom na terenach Rusi Halickiej i Zaporoża. W XIX wieku instrument zyskał nową formę, zyskując więcej strun i metalową oprawę. Dzień Bandurka ustanowiono w 2010 roku z inicjatywy towarzystw miłośników muzyki ludowej. Data 4 października wiąże się z rozpoczęciem sezonu koncertowego w wielu krajach Europy Wschodniej.

Tradycje

  • Koncerty bandurzystów – występy solistów i zespołów wykonujących utwory ludowe oraz muzykę współczesną.
  • Warsztaty gry na bandurze – spotkania dla początkujących i zaawansowanych muzyków.
  • Wystawy instrumentów – prezentacje historycznych i współczesnych modeli bandury.
  • Konkursy wykonawców – nagrody za interpretację tradycyjnych pieśni kozackich.
  • Spotkania z lutnikami – poznanie procesu budowy i strojenia instrumentu.

Jak obchodzi się dziś

Instytucje kultury w miastach organizują festiwale muzyki ludowej z udziałem bandurzystów z Polski, Ukrainy i innych krajów. W salach koncertowych odbywają się recitale oryginalnych kompozycji oraz improwizacje jazzowe z wykorzystaniem bandury. Lokalne ośrodki edukacyjne zapraszają dzieci i młodzież na warsztaty instrumentacyjne, by rozwinąć umiejętności gry i zrozumieć historię tego instrumentu narodowego. Media społecznościowe publikują relacje, prezentując techniki gry oraz warsztaty budowy strun i pudła rezonansowego.