Dzień Miłości do Różnorodności
Każdego roku 20 kwietnia obchodzony jest Dzień Miłości do Różnorodności. To święto propaguje tolerancję, akceptację i równość w relacjach międzyludzkich. Obchody mają uwydatnić wartość różnorodności kulturowej, etnicznej i społecznej.
Historia
Inicjatywa powstała w Berlinie w 2018 roku z inicjatywy grupy aktywistów promujących integrację. W 2019 roku organizacje pozarządowe dodały Dzień Miłości do Różnorodności do kalendarza wydarzeń edukacyjnych. Pierwsze obchody zgromadziły tysiące uczestników w Europie i Ameryce Północnej. W kolejnych latach święto rozszerzyło się na Azję i Afrykę.
Tradycje
Główne tradycje Dnia Miłości do Różnorodności opierają się na wspólnej wymianie doświadczeń i kreatywnych formach wyrazu:
- warsztaty teatralne o tematyce inkluzji;
- pokazy filmów dokumentalnych o kulturach świata;
- degustacje potraw różnych narodów;
- organizowanie muralów i instalacji artystycznych;
- przemarsze z tęczowymi flagami i transparentami.
Jak jest obchodzony dziś
W 2024 roku obchody odbywają się hybrydowo – stacjonarnie i online. Szkoły prowadzą projekty multimedialne na temat różnorodności. Firmy wdrażają kampanie #MiłośćDoRóżnorodności, a na ulicach miast pojawiają się kolorowe instalacje. Lokalne społeczności organizują pikniki integracyjne i akcje charytatywne wspierające osoby wykluczone.