Święto Polskiej Niezapominajki

Święto Polskiej Niezapominajki

Historia

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest 15 maja od 2002 roku. Pomysłodawcą inicjatywy został Zespół Edukacji Ekologicznej przy Instytucie Ochrony Przyrody PAN. Celem wydarzenia było upowszechnienie wiedzy o niezapominajce (Myosotis sylvatica) i promocja zachowań sprzyjających ochronie bioróżnorodności. W 2005 roku Święto zyskało oficjalne wsparcie Ministerstwa Środowiska, a co roku patronują mu instytucje naukowe i ogrody botaniczne.

Tradycje

  • Sadzenie niezapominajek w ogrodach szkolnych i miejskich rabatach.
  • Noszenie przypinek z symbolem niebieskiego kwiatu.
  • Warsztaty florystyczne i konkursy fotograficzne poświęcone Myosotis.
  • Prelekcje w szkołach i ośrodkach edukacji ekologicznej.
  • Akcje informacyjne o roli kwiatów w ekosystemie.

Jak obchodzone jest dziś

Co roku 15 maja ogrody botaniczne otwierają specjalne strefy, w których można zobaczyć kolekcje niezapominajek. W miastach odbywają się happeningi z udziałem wolontariuszy, którzy rozdają darmowe nasiona. Fundacja Polska Niezapominajka prowadzi zbiórki na rzecz wyposażenia izb porodowych i neonatalnych. Uczestnicy wysiewają roślinę w doniczkach, by obserwować jej rozwój i zaangażować młodsze pokolenia w ochronę przyrody.

Znaczenie ekologiczne i społeczne

Niezapominajka jest symbolem pamięci o zagrożonych siedliskach wodnych i wilgotnych łąkach. Jej ochrona sprzyja utrzymaniu populacji owadów zapylających. Święto mobilizuje lokalne społeczności do działań proekologicznych, zwłaszcza w zakresie sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.